Niezbędnik podróżnika
Zapoznaj się z odpowiedziami na najczęściej zadawane pytania. Nasz Niezbędnik porusza najbardziej uniwersalne kwestie związane z wyprawami Adventure Tour. Jego uzupełnieniem są najważniejsze informacje dedykowane konkretnym wyprawom, które wysyłamy uczestnikom odpowiednio wcześniej. Jeśli mimo wszystko coś Cię nurtuje, nie jesteś czegoś pewien, bądź po prostu potrzebujesz dobrej rady, napisz do nas lub zadzwoń. Pamiętaj, że w turystyce niekonwencjonalnej nie ma niewłaściwych pytań.
Pytania ogólne
-
Czy muszę być ubezpieczony?
Tak, ubezpieczenie jest konieczne. Sposób jego uzyskania jest różny w zależności od destynacji podróży. Na niektórych kierunkach ubezpieczamy uczestników, a na innych muszą wykupić ubezpieczenie we własnym zakresie. Przed każdą wyprawą informujemy o warunkach ubezpieczenia i ewentualnych krokach, jakie powinieneś podjąć, by je uzyskać.
-
Czy muszę zaszczepić się przed chorobami? Jakimi?
Rekomendujemy, by każdy uczestnik wyprawy zaszczepił się na wirusowe zapalenie wątroby typu A i B oraz tężec. Szczepienia obowiązkowe zdarzają się niezwykle rzadko. Jeśli istnieje konieczność ich przeprowadzenia, informujemy o tym odpowiednio wcześniej.
-
Czy są wymagane wizy? Gdzie i czy organizator pomaga w ich zdobyciu?
W podróży do niektórych krajów, takich jak Rosja, wizy są wymagane. Pomagamy uczestnikom naszych wypraw dopełnić wszelkich formalności związanych z ich otrzymaniem.
-
W jakich przypadkach wyprawa może zostać odwołana?
Wyjazdy są odwoływane bardzo sporadycznie w przypadku rezygnacji znacznej części grupy lub wystąpienia nieprzewidzianych okoliczności, które uniemożliwiają realizację wyprawy. Oczywiście zwracamy wówczas wpłacone zaliczki.
-
Jak mogę zgłosić chęć uczestnictwa?
To proste! Należy wypełnić formularz zgłoszeniowy zamieszczony w sekcji „cennik i rezerwacja”, który znajduje się na karcie każdego z wydarzeń, a następnie czekać na kontakt ze strony Adventure Tour. Staramy się, by był on możliwie jak najszybszy.
-
Skąd ruszamy, gdzie się spotykamy?
Wyjeżdżając z nami na Ukrainę, na Bałkany czy do Rumunii, spotykamy się w należącym do grupy Adventure Tour ośrodku wypoczynkowym Olimp w Ustrzykach. W przypadku dalekich wyjazdów samochodowych z reguły umawiamy się na miejscu, ale oczywiście istnieje możliwość dołączenia do nas i jazdy w grupie. Kierunki wymagające przelotu samolotem: zbiórka na lotnisku w hali odlotów lub przylotów. Za każdym razem umawiamy się z uczestnikami jaka opcja im najbardziej pasuje.
Off-road
-
Co powinienem zabrać ze sobą na wyprawę?
Pamiętajcie, że jeździmy w bardzo różnych warunkach, często bez dostępu do cywilizacji! Musicie więc zabrać odpowiedni sprzęt do tego typu przygód! Suknie balowe oraz smokingi prosimy zostawić w domach. Zamiast tego weźcie ze sobą dobry puchowy śpiwór, namiot o wysokich parametrach ochrony przed wilgocią, sztućce, kuchenkę turystyczną z zapasem kartuszy, rondelki, kubki oraz odpowiednio dobrane do warunków pogodowych ubranie outdoorowe (przede wszystkim bieliznę termoaktywną, kurtkę przeciwdeszczową i najlepsze jakie macie buty trekingowe). Ponadto niezbędna jest latarka czołowa, mały 30-litrowy plecak, czapka i rękawiczki, aparat fotograficzny, nóż typu Rambo lub szwajcarski scyzoryk i oczywiście preparat odstraszający insekty. Najlepsze są te na bazie substancji DEET. Na Ukrainie przydadzą się kalosze, a do Maroka okulary przeciwsłoneczne, krem z wysokim filtrem i chusty na twarz. Co jeszcze? Niech najważniejszym elementem Waszego ekwipunku będzie dobry humor!
-
Czy mogę zabrać z sobą dziecko?
Tak, ale najpierw zastanów się, czy Twoje dziecko dobrze zniesie trudy podróży. Nasze wyjazdy w niczym nie przypominają przejażdżki za miasto, dlatego maluchy lepiej zostawić dziadkom. Rekomendujemy, by najmłodsi zaczynali swoją przygodę z off-roadem w wieku co najmniej 10 lat. Nawet podróżując na miejscu pasażera będzie to dla nich wielka frajda. Pamiętaj, że na wyjeździe jesteś w pełni odpowiedzialny za swoje dziecko. Nie sadzaj go za kierownicą. Nie pozwól, by podchodziło zbyt blisko do zakopanych aut, które właśnie próbują wyjechać z koleiny. Trzymaj dziecko z dala od wyciągarek oraz innego pracującego sprzętu mechanicznego. Zawsze patrz gdzie w danym momencie przebywa Twoja pociecha.
-
Czy muszę posiadać własny samochód terenowy?
Podczas większości wypraw, np. na Ukrainę czy do Rumunii, zapewniamy uczestnikom nasze samochody marki Land Rover. Na dalsze wyprawy np. do Namibii wypożyczamy samochody na miejscu. Albania czy Karelia to kierunki dla posiadaczy własnych samochodów terenowych, ale i na tych wyprawach zawsze dysponujemy jednym autem do wynajęcia i oczywiście miejscami w naszym samochodzie.
-
Czy muszę mieć doświadczenie w prowadzeniu samochodu terenowego?
Nie. Wyprawy rozpoczynamy zawsze tak, aby każdy uczestnik mógł bez stresu oswoić się z terenówką. Z biegiem czasu coraz lepiej będzie radził sobie w wymagającym terenie. Już pod koniec pierwszego dnia początkujący uczestnicy będą mogli się pochwalić wiedzą i umiejętnościami, takimi jak ocena terenu oraz możliwości pojazdu czy przemieszczanie się w zwartej kolumnie.
-
Jadę własnym samochodem. Jaki osprzęt i dokumenty są mi potrzebne?
Należy zabrać ze sobą podstawowe dokumenty, czyli ubezpieczenie, kartę pojazdu, dowód rejestracyjny i oczywiście prawo jazdy. Jeżeli kierowca nie jest właścicielem pojazdu to również upoważnienie do prowadzenia samochodu potwierdzone notarialnie i przetłumaczone (na język kraju, do którego jedziemy). Na niektórych trasach konieczna jest zielona karta, którą pomagamy wyrobić.
-
Jakie modele samochodów terenowych rekomendujecie do Waszych wypraw? Mam fabryczne auto terenowe, ale nie jestem pewien, czy sprosta wymaganiom trasy.
Na większości tras wystarczy seryjne auto terenowe z napędem 4x4, reduktorem i oponami AT. Nie zabieramy na wyjazdy aut typu SUV bądź „uterenowionych” kombi. Ukraina ma wyższe wymagania: samochód podniesiony, opony MT, mile widziana wyciągarka.
Żagle
-
Co powinienem zabrać ze sobą na wyprawę?
Pogoda na otwartych akwenach jest bardzo zmienna, a szczególnie na oceanie, należy więc spakować odpowiednie ubranie. Zabieramy przynajmniej jeden zestaw ciepłych ciuchów, odzież sztormową (kurtka i spodnie) oraz bieliznę termoaktywną. Przyda się także latarka czołowa. Jeśli będziecie chcieli popływać, niezbędne będą buty do skalistego podłoża (zwłaszcza w Chorwacji) oraz podstawowy zestaw: maska, okulary i płetwy. Nie zapomnijcie o kąpielówkach i strojach kąpielowych.
-
Czy muszę posiadać patent lub inne dokumenty zezwalające na sterowanie łodzią?
Aby wyjechać z nami na żagle nie potrzebujesz żadnych dokumentów poza dowodem osobistym i paszportem. Nasi instruktorzy posiadają wszelkie wymagane prawem patenty, zezwolenia i certyfikaty.
-
Czy mogę zdać egzamin na sternika podczas wypraw?
Egzaminy na uprawnienia obowiązujące w Polsce mogą przeprowadzać jedynie egzaminatorzy państwowi. Możesz mieć jednak pewność, że dobrze przygotujemy Cię do zdania takiego egzaminu. Uczestnicy niektórych rejsów mają natomiast możliwość zdobycia międzynarodowego certyfikatu ISSA Inshore Skipper.
-
Gdzie śpimy i jemy podczas rejsów?
Śpimy na jachcie w dwu lub jednoosobowych zamykanych kajutach o wysokim komforcie, często z łazienkami. Nie praktykujemy spania w mesie. Posiłki przyrządzamy sami z zakupionych wcześniej produktów. Zawijamy też do portów i marin, gdzie każdy we własnym zakresie może spróbować miejscowych przysmaków.
-
Dlaczego ceny w Adventure Tour mogą być nieco wyższe niż te dostępne u innych operatorów?
Część organizatorów wypraw żaglowych i nie tylko, bazuje na tzw. efekcie skali, co nazywamy potocznie „fabryką przygód”. Zabierają na łódkę znacznie więcej osób i zarabiając sumarycznie więcej, mogą pozwolić sobie na jednostkowe rabaty. Opinie uczestników takich rejsów nie są jednak najlepsze, ponieważ jest ciasno i nie każdy ma czas, by w pełni oswoić się ze sterowaniem łodzią. Adventure Tour podchodzi do wyjazdów inaczej. Dla nas najważniejsze jest to, by nauczyć Was jak najwięcej, bo w końcu płacicie nam za rzetelność i profesjonalizm. Po prostu jesteśmy fair: nie jemy byle czego, stawiamy na Wasz komfort i kameralną atmosferę, co przekłada się na lepsze wspomnienia.
Nurkowanie
-
Co powinienem zabrać ze sobą na wypraw?
Na wyprawy nurkowe zabieramy wszystko to, czego potrzebujemy na standardowym wyjeździe wakacyjnym: odpowiednio dobrany do pogody zestaw ubrań, okulary przeciwsłoneczne, przybory toaletowe, dokumenty, telefon i ładowarkę. Podczas nurkowania przyda się ciepła czepka i dres, ponieważ po wychłodzeniu mimo 28 stopni potrafi być chłodno. Weźcie ze sobą również duże ręczniki kąpielowe i przygotujcie się na zrobienie podwodnych ujęć. Zabierzcie wodoszczelny aparat fotograficzny bądź kamerę w specjalnej obudowie.
-
Czy muszę mieć własny sprzęt? Jeśli tak, to jaki?
Niekoniecznie. Zawsze istnieje możliwość wypożyczenia sprzętu na miejscu. Warto jednak mieć ze sobą tzw. ABC, czyli dobrze dopasowaną maskę, rurkę i płetwy. Ze względów higienicznych rekomendujemy także zabranie własnej pianki/skafandra.
-
Nie umiem dobrze pływać. Czy to dyskwalifikuje mnie z nurkowania?
Wbrew utartym stereotypom, aby nurkować, nie musisz umieć bardzo dobrze pływać. Oczywiście powinieneś potrafić utrzymać w wodzie odpowiednią pozycję i znać podstawowe ruchy pływackie. Jeśli zajdzie potrzeba, zrobimy Ci krótki trening, wystarczający, byś mógł swobodnie schodzić pod wodę.
-
Czy pracownicy Adventure Tour asekurują nurkujących uczestników wyprawy?
Tak, oczywiście. Wszyscy uczestnicy znajdują się pod stałą opieką instruktorów.
-
Czy są jakieś przeciwwskazania zdrowotne do nurkowania?
Niestety tak. Aby nurkować bez żadnych przeszkód należy być w dobrej kondycji psychofizycznej. Poniżej znajdziecie podstawowe przeciwwskazania. Sprawdźcie koniecznie, czy nie dotyczy Was żaden ze wskazanych podpunktów.
Przeciwwskazania bezwzględne:
- pęcherze rozedmowe lub obturacje w drogach oddechowych (widoczne na zdjęciu RTG)
- perforowana błona bębenkowa
- czynna astma oskrzelowa
- uzależnienie lekowe
- czynna cukrzyca
- uszy po zabiegach chirurgicznych lub z protezami plastykowymi w kanale słuchowym
- ciąża
- zaburzenia równowagi psychicznej
- osoby podatne na występowanie odmy samoistnej
- osoby podatne na drgawki i utraty przytomności
- osoby po torakotomii
Przeciwwskazania względne:
- istotne obniżenie pojemności rezerwowej płuc z jakiegokolwiek powodu
- otyłość znacznego stopnia
- choroba wieńcowa i nadciśnienie
- bardzo poważna wada wzroku