Morze Czerwone

Start 23.03.2017
7 DNI
Koniec 30.03.2017

Safari/7 dni na łodzi/20 nurkowań

Umm Khararim, Claudia, Haeven,Malahi,Abu Dabab III,

Trasę tą cechuje duża różnorodność miejsc nurkowych - od malowniczych, płytkich, pociętych tunelami raf w południowej części trasy, po emocjonujące nurkowania pelagiczne w rejonie Parków Morskich, w tym nurkowania z głowomłotami, rekinami, nierzadko mantami. W rejonie Marsa Alam jest za to szansa na spotkanie z diugoniami.

Łodzie safari są jednostkami przygotowanymi specjalnie do tego typu imprez; łączą w sobie wygodę i przyjemności hotelu z  funkcjonalnością centrum nurkowego. Pozwalają na pełen luzu pobyt na morzu i zapewniają świetną logistykę prowadzenia nurkowań. Trasa safari wiedzie w miejsca, które są niedostępne podczas bliskich wypłynięć z baz położonych wzdłuż wybrzeża. Przez siedem dni można tylko  nurkować, jeść, spać, bawić się i zapominać o całym świecie:). 

Mieszkamy w dwuosobowych kajutach z łazienkami, mając do dyspozycji jadalnię, salon, pokład wypoczynkowy z barem, pokład słoneczny i nurkowy.  Dużym atutem safari jest brak konieczności zajmowania się sprzętem nurkowym - on po prostu czeka na nas cały czas w tym samym miejscu, a naszym jedynym zadaniem jest założyć go przed, a zdjąć po nurkowaniu, w czym zresztą i tak pomaga bardzo sprawna załoga.

Startujemy w Marsa Alam lub Hurghadzie. Do portu, z którego wypływamy dojedziemy klimatyzowanym autokarem, co zajmie ok. 4 godzin. Po nurkowaniu sprawdzającym skierujemy się na północny zachód i po nocnym rejsie zacumujemy przy położonej na otwartym morzu Dedalus Reef. Wykonamy tutaj 3 nurkowania. Podczas dwóch pierwszych nurkowań na północno-wschodnim i północno-zachodnim wierzchołku rafy, odpływamy od pionowych ścian wyspy w toń, żeby spotkać się z rekinami młotami i szarymi rekinami rafowymi. Na nurkowaniu nr 3 płyniemy wzdłuż ściany zachodniej, oglądając potężne „Anemon City” oraz piękne formacje twardych i miękkich korali. Po południu odwiedzimy latarnię morską wzniesioną tu przez Anglików w 1895 r. Z jej wierzchołka roztacza się piękny widok na rafę i zacumowane przy jej południowym brzegu łodzie.

W nocy przepłyniemy do leżących na południu wysp Zabarghad i Rocky. Zabarghad jest największą wyspą w tej części Morza Czerwonego, a położona 30 minut drogi na południe Rocky Island jest wystającą z wody koralową skałą, której ściany opadają pionowo w toń. Pierwsze nurkowanie zrobimy przy Rocky Island, okrążając z prądem połowę jej obwodu i podziwiając wspaniałą szatę korali i gąbek pokrywającą ściany. Następne dwa nurkowania wykonamy przy południowej stronie wyspy Zabarghad, gdzie na granicy turkusowej płycizny ciągnie się piękna rafa ozdobiona ergami i iglicami, w niektórych miejscach pozwalająca na przepłynięcie systemem pęknięć i pasaży do wnętrza laguny. Przy bezwietrznej pogodzie możliwe jest zanurkowanie na wraku rosyjskiego frachtowca, spoczywającego przy północnej strony wyspy.

Kolejny dzień rozpoczynamy w strefie przybrzeżnej w rejonie St. John's. Wykonamy tu następne trzy zejścia pod wodę. Do wyboru mamy kilka raf, z których zapewne najbardziej malownicza jest pocięta labiryntem korytarzy Um Khararim (Matka Dziur). Na wielu robi ona ogromne wrażenie i najlepiej zapada w pamięć. Wspaniałe ogrody koralowe i prześwietlone smugami światła korytarze w masywie starej rafy tworzą niezwykłe zestawienie.

Czeka nas teraz długa droga na północ, podczas której odwiedzimy dwa miejsca nurkowe w rejonie Foury Shoal i jedną z raf między Satayah i Wadi Gimal. Najbardziej znane rafy na Foury Shoal to Malahi – zespół 20-metrowych ergów, tworzących fantastyczny labirynt korytarzy oraz Claudia – prowadząca nas przez system wspaniale prześwietlonych grot i barwnych ogrodów koralowych.

Po kilku kolejnych godzinach rejsu docieramy w rejon Marsa Alam lub Safagi. Kończymy wyprawę dwoma nurkowaniami na leżącej na północ od Marsa Alam Elphinstone Reef. To jedna z najpiękniejszych raf w tym rejonie wybrzeża. Północne plateau jest miejscem częstych spotkań z rekinami, a wschodnie i zachodnie ściany, pokryte wspaniałymi koloniami korali miękkich, są rajem dla fotografów. Po zakończeniu nurkowań na południu, kończymy nasz rejs, wpływając do portu w Marsa Alam.

Wymagania: stopień OWD/P1 lub wyższy, staż: min. 30 nurkowań. Na trasie tej sugerowane jest podniesienie uprawnień do stopnia AOWD, cały kurs realizowany jest w ramach wyprawy.

Ramowy plan wyprawy

Dzień 1 - Przylot z Polski. Transfer na łódź
Dzień 2 - wypłyniecie z portu, check dive przy Gota Marsa Alam, Gota Sharm, - 2 nurkowania (opcjonalnie nurkowanie nocne)
Dzień 3 - Dedalus Reef - 3 nurkowania (w tym miejscu nie realizujemy nurkowania nocnego ze względu na charakterystykę rafy)
Dzień 4 - Rocky Island, Zabarghad - 3 nurkowania (w tym miejscu nie realizujemy nurkowania nocnego ze względu na charakterystykę rafy)
Dzień 5 - St. Johns: Um Khararim, Big Gotta, Habili Ali - 3/4 nurkowania
Dzień 6 - Fury Shoal - Claudia, Malahai, Satayah - 3/4 nurkowania
Dzień 7 - Elphinstone Reef - 2 nurkowania
Dzień 8 - transfer na lotnisko, wylot do Polski

 

Cena safari: 810 EUR + 1550 PLN
Cena safari obejmuje:
transfer na trasie: lotnisko - łódź - lotnisko,
7 noclegów, z czego pierwszy lub ostatni może mieć miejsce w hotelu,
trzy posiłki dziennie oraz owoce i przekąski (w pierwszym dniu posiłki zaczynają się kolacją, a w ostatnim dniu kończą się śniadaniem),
polski przewodnik nurkowy,
butle 11l (oraz ich napełnianie), balast (bez taśm lub kieszeni balastowych),
napoje: kawa, herbata, napoje gazowane,
2-3 nurkowania pierwszego dnia, 3-4 nurkowania w dniach 2-5, 2 nurkowania ostatniego dnia,
ubezpieczenie KL, NWW uwzględniające wypadki nurkowe,
przelot na trasie Polska-RMF-Polska

Cena safari nie obejmuje:
wizy egipskiej - 25 USD,
napiwku dla załogi - 35 EUR,
dodatkowych posiłków poza łodzią,
pozostałego sprzętu nurkowego,
opłaty Reef Protection Fee - 15 EUR,

Zgłoś chęć udziału

Morze Czerwone
23.03.2017 - 30.03.2017

+48 505 430 939 kontakt@adventuretour.pl